Altın çeşitleri ve detayları hakkında

Altın çeşitleri ve detayları hakkında

Gram Altın.
Çeyrek Altın, Yarım Altın, Tam Altın.
Reşat Altın.
Hamit Altın.
Gremse Altın.

Gram Altın

1 gram ağırlığındaki altın anlamına gelen değer miktarıdır. Çoğunlukla 22 ayar(916) ve 24 ayar(915) olarak satışa sunulan gram altın türünün 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, ve 100 gr olarak üretilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Reşat Altın

Reşat altın Padişah Reşad’ın tahta çıkışının onuncu yılı anısına bastırılmış olan altın paradır. Piyasada nadir bulunması sebebiyle şimdilerde daha çok cumhuriyet altını kullanılmaktadır.

Hamit Altın

Piyasada bulunan çoğu hamit atalar orijinal Osmanlı baskısı değildir. Cumhuriyet döneminde yani sonradan basılmıştır. Bu orijinal olmayanların fiyatları ya ata lirayla eşit ya da 5-10 TL daha pahalıdır. Orijinal Osmanlı baskısı hamit altınlarına işçilik alınır ve fiyatları nadirliğine göre çok daha yüksektir.

22 ayar olup 22 ayar altın 0.916 saflığında has altından oluşur. 7.20 gram ağırlığındadır. Has altın olarak 6,60 gramdır. Çapı 22 mm’dir. Takı amacıyla kulp takılabilir. Kulpları altın değildir. Sonradan basımlarda kulplu olması fiyatında bir fark yaratmaz. Kulpları kararabilir normaldir.

Osmanlı Sultanı İkinci Abdülhamit için basılan Osmanlı parasıdır. Orijinalleri antika değerine sahiptir.

Gremse Altın

Gremse altın çok duyulmayan bir altın türü olsa da diğer sarrafiye ürünleri gibi birikim için kullanılmaya uygundur. 10 adet çeyrek altına karşılık gelen bir altındır. … Altın piyasasında onluk ve yarımlık adı ile bilinir. 22 ayardır olup ağırlığı 17.50 gramdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir